Mikrocenzus 2016.

Mikrocenzust, azaz népesség-összeírást tart a KSH a lakosság 10%-ának bevonásával, az elmúlt 5 év társadalmi változásait mérik fel.

Salgótarján, 2016. szeptember 29. – Mikrocenzust tart 2016. október 1-je és november 8-a között a Központi Statisztikai Hivatal. A népesség-összeírás során több ponton is újít a KSH: a vizsgált minta a korábbinál jóval nagyobb, 10 %-os lesz, és ez az első alkalom, hogy a kérdőívek kitöltése kizárólag elektronikusan történik. További újdonság, hogy a hagyományos személyi és lakáskérdőíveken túl kiegészítő kérdéssorok megválaszolására is kérik az adatszolgáltatókat. Az összeírás az ország 2148 településén mintegy 440 ezer címet érint. A mikrocenzust törvény rendeli el, a kiválasztott lakásokban lakók részvétele kötelező.

2016. október 1-je és november 8-a között a Központi Statisztikai Hivatal mikrocenzust, vagyis népesség-összeírást tart. A mikrocenzusnak köszönhetően a Központi Statisztikai Hivatal adatokat nyer a népesség nagyságáról és összetételéről életkor, nem, családi állapot, iskolai végzettség, foglalkoztatottság, nemzetiség és sok más fontos demográfiai mutató alapján, de részletes képet kaphatunk a háztartások és a családok főbb jellemzőiről és a lakásállomány főbb adatairól is.

Az első mikrocenzusra 1963-ban került sor; azóta ez a mintavételes adatgyűjtés segít abban, hogy a társadalomról két népszámlálás között eltelt időben is átfogó és reális képet kapjunk. Az utóbbi években növekedtek a területi adatok iránti igények, így a népesség-összeírást a korábbinál jóval szélesebb körben, a lakosságnak mintegy 10%-án hajtják majd végre – minden tizedik háztartás érintett lesz tehát. A minta kiválasztásának legfontosabb szempontja az volt, hogy a mikrocenzus eredményei területi szinten is megbízható adatokkal szolgáljanak, így a felmérésben 2148 település, 440 ezer magánháztartás és 500 intézet vesz részt.

A mikrocenzusnak azért is van kiemelt jelentősége a társadalmi folyamatok nyomon követésében, mert részletesebb információk gyűjthetők olyan kérdésekben is, amelyekre a tízévenkénti népszámlálás nem ad lehetőséget. Ilyen kérdések az idei mikrocenzus alkalmával a társadalom rétegződése, az egyes foglalkozások presztízse, véleményünk saját jóllétünkről, az egészségi problémából fakadó akadályozottság és a nemzetközi vándorlás. A személyi és lakás kérdőív biztosítja az összehasonlítást a legutóbbi népszámláláshoz képest.

A népesség-összeírások történetében ez az első alkalom, amikor az adatfelvétel kizárólag elektronikus úton történik majd. Október 1-je és 9-e között lehetőség lesz internetes válaszadásra (az ehhez szükséges kódot az érintettek számára megküldött felkérőlevél tartalmazza), október 10-től pedig számlálóbiztosok keresik fel azokat, akik az online kérdőívet nem töltötték ki. A válaszokat a számlálóbiztosok laptopon és tableten rögzítik, a KSH-rendszerébe pedig zárt csatornán keresztül kerülnek be a válaszok.
A mikrocenzus lakás- és személyi kérdőívének megválaszolását törvény írja elő azoknak, akik a mintába bekerültek. Ezeken túl minden kérdőívcsomag kiegészítő kérdőívet is tartalmaz. A kiegészítő kérdésekre a válaszadás önkéntes. Az öt kiegészítő kérdőívből minden háztartáshoz csak egyféle kérdéssor tartozik.
A mikrocenzusban részt vevő számlálóbiztosok szakmai és kommunikációs szempontból egyaránt felkészültek, kiválasztásuk több fordulóban zajlott, többlépcsős képzésben vettek részt és vizsgát tettek. A KSH által megbízott összeírók sorszámozott azonosító kártyát kapnak, amely fényképes igazolvánnyal együtt érvényes. A számlálóbiztosok személyazonosságát egy ingyenesen hívható zöld számon lehet majd ellenőrizni.
A mikrocenzus során a KSH kiemelt figyelmet fordít az adatok védelmére. A kérdőíveken nem szerepel a válaszadó neve, a Központi Statisztikai Hivatal pedig biztosítja, hogy az adatfeldolgozást követően az adatok ne legyenek kapcsolatba hozhatók az azokat szolgáltató személyekkel. Az összegyűjtött adatok kizárólag statisztikai célra használhatók.
Az első eredmények várhatóan 2017 májusában lesznek elérhetőek – a korábbi népszámlálásokhoz képest tehát jóval hamarabb juthatunk hozzá a társadalom aktuális állapotát tükröző információkhoz. Az eredmények első közlését több tematikus kiadvány is követi majd, a publikált eredményekhez pedig elsősorban a KSH weboldalán lehet majd hozzáférni.
Nógrád megyében a mikrocenzus 88 településen, közel 10,5 ezer magánháztartásban és 6 intézetben kerül végrehajtásra. Akik nem élnek az internetes önkitöltés lehetőségével, azokat a 83 megfelelően felkészült számlálóbiztos egyike keresi fel összeírás céljából. A számlálóbiztosok sorszámozott igazolvánnyal rendelkeznek. A mintanagyság lehetővé teszi, hogy megbízható térségi adatok is rendelkezésre álljanak.

További információ: http://www.ksh.hu/mikrocenzus2016

20160930_mikrocenzus_plakat

Geotóp-nap a Novohrad-Nógrád Geoparkban

20160929_tura

A geotóp olyan helyszín, ahol az élettelen természet legérdekesebb, leglátványosabb, legjellegzetesebb képződményei találhatók. Ezen képződmények lehetnek különféle felszínformák, sziklafalak, barlangok, kőzetek természetes vagy mesterséges kibukkanásai, források, ásvány- vagy kövület előfordulások. Megismerésük és megfigyelésük révén a múltba is egyfajta időutazást tehetünk, bepillantást nyerve az évmilliókkal ezelőtti földtörténeti eseményekbe.

Magyarország legérdekesebb földtani látványosságait bejáró geotúrákat minden ősszel a Magyarhoni Földtani Társulat és partnerei szervezik. A Magyarhoni Földtani Társulat kezdeményezéséhez Nógrádban is csatlakoztak. Október 1-én, szombaton Prakfalvi Péter geológus vezetésével túra indul a Salgótarján fölé magasodó Pécskő hegyre.

A kb. 8,5 km hosszú, kb. 3,5 órás, megközelítőleg 320 m szintkülönbségű körút részben jelzett, részben jelzetlen úton halad és felfűzi a Pécskő környéki érdekesebb helyszíneket, amelyek segítségével betekintést nyerhetünk a terület egykoron igen mozgalmas földtani és ipari múltjába. A Novohrad-Nógrád Geopark által kihelyezett ismertető táblák megkönnyítik az ismeretszerzést és az aktív kikapcsolódást.

Találkozás a Fő téren (Salgótarján) 10.00 órakor.

A Geotóp Nap programjai mellett ez a túra része a Világ Gyalogló Nap eseményeinek is. Ez utóbbit Salgótarján környékén a Tarjáni Szabadidősport Egyesület szervezi.

Bővebb információ:

Geotóp nap:
www.geotopnap.hu

Világ Gyalogló Nap:
https://www.facebook.com/events/1399485306732585/

Országos szakmai konferencia

A vidéki közművelődés szerepe a helyi kultúra alakításában
– Országos szakmai konferencia

A konferencia időpontja: 2016. október 12. (szerda), 9.30 – 17.00

Helyszíne: Salgótarjáni Közművelődési Nonprofit Kft. székhelye,
a József Attila Művelődési Központ – Salgótarján, Fő tér 5.

Program

09.30-10.30 Regisztráció

10.30-11.00 – Az országos konferencia megnyitása
Köszöntőt mond: Fekete Zsolt Salgótarján Megyei Jogú Város polgármestere
Közreműködik: Nógrád Táncegyüttes

11.00-11.25 – Kulturális alapellátás, kulturális közösségfejlesztés a jövőben
Előadó: Szedlacsek Emília EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság Közösségi Művelődési és Művészeti Főosztály főosztályvezetője

11.25-11.50 – Minőség és érték a közművelődésben. A Nemzeti Művelődési Intézet szerepe, küldetése a helyi kulturális fejlesztési folyamatokban
Előadó: Ditzendy Károly Arisztid Nemzeti Művelődési Intézet Szakmai módszertani főosztály főosztályvezetője

11.50-12.10 Kávészünet

12.10-12.35 – Új szemlélet a Nemzeti Kulturális Alapnál – Esélyegyenlőség a kultúra finanszírozásában
Előadó: Szántai Irén NKA Igazgatósága megbízott főigazgatója

12.35-13.00 – Tehetséggondozás a közművelődésben
Előadó: Dr. Balogh László Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége elnöke

13.00-14.00 – Svédasztalos ebéd az üvegcsarnokban

Ebéd közben a Zenthe Ferenc Színház művészei vidám, zenés műsort szolgáltatnak a konferencia résztvevőinek

14.00-14.25 – A település- és közösségfejlesztő munka aktuális kérdései – helyi közösségek megerősítése
Előadó: Vercseg Ilona Közösségfejlesztők Egyesületének tiszteletbeli elnöke, címzetes egyetemi tanár

14.25-14.50 – A Művelődés Háza közösségei és ennek hatása a helyi társadalomra
Előadó: Csatlósné Komáromi Katalin Művelődés Háza és Könyvtára (Sárospatak) igazgatója

14.50-15.10 – Kávészünet

15.10.15.35 – Az IKSZT szerepe, tevékenysége és tapasztalatai egy közel 150 fős kistelepülésen
Előadó: Figuráné Csáki Zsuzsanna Kozárd alpolgármestere, az IKSZT vezetője

15.35-16.00 – Új irányok a kulturális intézmények működtetésében – Érdek és érték a közművelődésben
Előadó: Simon Lajos Salgótarjáni Közművelődési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója

16.00-17.00 Hozzászólások, vita, a konferencia zárása

További információk:
Gyetvainé Szorcsik Angéla
Email: gyetvaine@gmail.com
Telefon: +36 20 461-1112

Jelentkezési határidő: 2016. október 5.
A konferencián a részvétel ingyenes!

REGISZTRÁCIÓS ŰRLAP